1. Рак простати – одне з найбільш поширених онкозахворювань у чоловіків.
Рак простати (ракова пухлина передміхурової залози, РПЗ) – це злоякісне новоутворення, що розвивається з епітелію передміхурової залози та вважається одним із найбільш поширених онкологічних захворювань серед чоловіків у всьому світі. За даними Всесвітньої організації здоров’я, рак простати входить в п’ятірку хвороб, які стають причиною смерті чоловіків у всьому світі.
2. Причини та фактори ризику раку простати
Вік. Близько 80% раку простати діагностується у чоловіків у віці 65 років і старше. Через генетичну схильність рак простати може виникати у віці до 50 років.
Генетична схильність. Ризик раку простати вищий, якщо у вас є:
- батько або брат, які мали рак простати (ризик є ще вищим, якщо їм поставили діагноз до 60 років);
- 2 або більше близьких родичів (батько, брат, дідусь, зведений брат, дядько) з одного боку сім’ї, які мали рак простати;
- мати, яка мала рак молочної залози;
- успадковані певні зміни (мутації) генів, що пов’язані з онкологічними захворюваннями.
BRCA1 і BRCA2. Мутації в генах BRCA1 та BRCA2 можуть суттєво підвищувати ризик розвитку раку простати. У сім’ях, де було діагностовано рак простати, молочної залози чи яєчників, особливо в молодому віці, доцільно розглянути можливість генетичного тестування. Виявлення мутацій у BRCA1 або BRCA2 дозволяє оцінити ризик для членів родини та, за необхідності, скласти індивідуальний план моніторингу та профілактичних заходів, включно із регулярними обстеженнями.
Синдром Лінча. Іншим генетичним фактором, що підвищує ризик раку простати, є синдром Лінча, також відомий як спадковий неполіпозний колоректальний рак (HNPCC).
Вага тіла та харчові звички. Нещодавні дослідження показують, що ожиріння може збільшувати ризик розвитку раку передміхурової залози.
3. Рак простати часто протікає без симптомів
Зазвичай ракова пухлина передміхурової залози росте повільно, а більшість чоловіків мають певні форми раку простати без жодних зовнішніх симптомів захворювання, і саме це ускладнює діагностику на ранніх стадіях.
4. Оптимальний спосіб профілактики – регулярні профілактичні обстеження
Які аналізи варто здати?
Проконсультуйтеся зі своїм лікарем (терапевтом чи сімейним лікарем) щодо необхідності онкологічного скринінгу – спеціального обстеження осіб, які не мають клінічних симптомів захворювання, з метою виявлення раку на більш ранній стадії.
– Тест на простат-специфічний антиген (ПСА) – це простий аналіз крові, який дозволяє виявити підвищений рівень ПСА, що може вказувати на наявність раку простати або інших серйозних захворювань (наприклад, збільшення розміру передміхурової залози або інфекцію).
– Ректальне пальцеве дослідження простати – важливе обстеження, яке дозволяє виявити ущільнення в простаті, що може бути ознакою злоякісної пухлини.
5. Симптоми раку простати:
- різні розлади та порушення сечовипускання: слабкий або перерваний потік сечі, часте або прискорене сечовипускання (переважно вночі), важко почати сечовипускання, неповне спорожнення сечового міхура, біль або печіння під час сечовипускання;
- кров у сечі або спермі;
- біль у спині, стегні або тазу, що не зникає;
- болісна еякуляція.
При виявлені одного чи декількох симптомів раку простати проконсультуйтесь зі своїм сімейним лікарем чи терапевтом. Зверніть увагу, що всі ці симптоми не завжди є проявами раку передміхурової залози, а можуть бути пов’язані й з іншими серйозними захворюваннями.
No comment